niedziela, 2 kwietnia 2017

Poród naturalny versus cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy (poziomo) oraz wyjęciu dziecka.
Powłoki brzuszne składają się ze skóry, tkanki tłuszczowej, mięśnia prostego brzucha otoczonego pochwą, biegnącej pośrodkowo kresy białej.
Wg zaleceń WHO odsetek ciąż rozwiązywanych przez cięcie cesarskie w danym kraju nie powinien przekraczać 15%. W Polsce około 40% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie.


Możliwe powikłania po cesarskim cięciu:
- uszkodzenie innych narządów wewnętrznych: pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych macicy,
- duża utrata krwi,
- zrosty w jamie brzusznej (włókniste bliznowacenie tkanek), mogące powodować bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów,
- trudności z zajściem w kolejną ciążę,
- zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej,
- blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży (np. przyrośnięcie łożyska, przedwczesne odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy),
- dłuższa rekonwalescencja, ból rany, ciągnięcie szwów, ból w miednicy, blizna na podbrzuszu,
- zespół mokrego płuca u dziecka (przyspieszony oddech, sinica, duszność, mniej tlenu we krwi, złe odessanie płynu owodniowego może doprowadzić do infekcji płuc. Przejście przez kanał rodny przygotuje noworodka do samodzielnego oddychania. Dzięki uciskaniu klatki piersiowej z płuc dziecka zostaje wyciśnięty zalegający tam płyn owodniowy, co umożliwia fizjologiczne rozprężenie pęcherzyków płucnych, ułatwia zmianę płodowego krążenia krwi i podjęcie pracy przez płuca.
- zwiększone ryzyko alergii i schorzeń układu oddechowego u dziecka (astma),
- konieczność wymuszenia laktacji.

Poród naturalny jest fizjologicznie spowodowany dojrzałością płodu. Może trwać nawet do kilku godzin.  Poród prawidłowy, z płodem w ułożeniu podłużnym główkowym, rozpoczyna się spontanicznie, bez znieczulenia nadoponowego i środków naskurczowych. Płód wraz z łożyskiem i błonami płodowymi zostaje wydalony drogami płodnymi bez powikłań. Za początek porodu uważa się moment wystąpienia regularnych bolesnych skurczów macicy, którym towarzyszy skracanie szyjki macicy.
Poród naturalny

Możliwe powikłania po porodzie naturalnym:
- pęknięcie krocza (problem z trzymaniem moczu, stolca, ból podczas stosunku, bolesne hemoroidy, nietrzymanie gazów, nieprawidłowa wydzielina z pochwy),
- krwotok z macicy, zakażenie macicy,
- trudności w oddawaniu moczu,
- zakażenie, krwotok wewnętrzny, niedrożność jelit,
- obrzęki (kończyny dolne, twarz, plecy),
- zatorowość płucna, zaburzenia sercowo- naczyniowe,
- żylaki,
- rozstępy skórne.

"Cięcie cesarskie to rozwiązanie, które powinno być stosowane tylko z przyczyn medycznych (do których czasami można odnieść paraliżujący strach matki przed porodem). Wykonywane przez doświadczonego lekarza ratuje życie i pozwala narodzić się dzieciom, które nie byłyby w stanie urodzić się naturalnie. Nie należy go traktować jako sposobu na „łatwiejsze” przyjście na świat dziecka, bo to kwestia bardzo dyskusyjna."
Cięcie cesarskie

Jestem zaskoczona, kiedy słyszę pytanie, czy wybrałam już rodzaj porodu. Nie rozumiem, jak można dla swojej własnej wygody zdecydować się na cesarskie cięcie. Nie wiem jeszcze jaki ból mnie czeka, ale decydując się na dziecko liczyłam się z tym, że nie będzie łatwo. Przecież poród to zaledwie początek zmagań z macierzyństwem i wychowaniem dziecka. Chcę rodzić naturalnie, chce się przekonać jak to jest...

Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz